porcelana fajans kamionka

Wyroby ceramiczne cieszą się dużą popularnością. Szukając talerzy, filiżanek czy innych elementów kuchennej zastawy, najczęściej można wybierać spośród porcelany, fajansu lub kamionki. Czym różnią się te materiały? Który sprawdzi się najlepiej? Jak rozpoznać dobrą porcelanę? Zapoznaj się z naszym zestawieniem.

Rodzaje ceramiki

Historia wytwarzania ceramiki sięga już czasów przed naszą erą. W ten sposób określano początkowo wszystkie naczynia wypalane z gliny. Obecnie nazywa się tak te wyroby, do których produkcji niezbędna jest obróbka cieplna przekraczająca kilkaset stopni Celsjusza. Na ceramikę składa się więc:

  • porcelana,
  • fajans,
  • kamionka,
  • porcelit,
  • terakota.

Poniżej charakterystyka najpopularniejszych rodzajów ceramiki.

Porcelana – królowa ceramiki

Porcelana to najszlachetniejszy rodzaj ceramiki. Wyprodukowana i wynaleziona w VII wieku przez Chińczyków składa się z mieszaniny kwarcu, skalenia oraz glinki kaolinowej. Ta ostatnia zapewnia tego rodzaju naczyniom m.in. większą trwałość. Dlatego mogą być one przechowywane bezpośrednio „jeden na drugim” i nie będzie to skutkować ich potłuczeniem. Porcelanowe talerze trudniej też zarysować sztućcami, więc na długo zachowają swój nieskazitelny wygląd.

Warto pamiętać, że wysokiej jakości porcelana przepuszcza też światło, o czym można się przekonać, umieszczając naczynie na przykład obok okna. To dobry sposób, by odróżnić ją w ten sposób od fajansu. Porcelanowe wyroby pozostają też odporne na odbarwienia, ponieważ wykazują nieprzepuszczalność cieczy. Nie trzeba się więc obawiać, że kawa, herbata lub buraczki pozostawią na nich ślady. Wysokiej jakości porcelana będzie też miała śnieżnobiały kolor, który nie zmieni swojego odcienia na skutek upływu czasu.

Należy również wspomnieć, że można zasadniczo wyróżnić dwa rodzaje porcelany – porcelana twarda wykazuje większą wytrzymałość na działanie wody. Istnieje też mniejsze ryzyko, że pęknie po styczności z gorącym napojem. Porcelana miękka jest natomiast delikatniejsza, a niższa temperatura jej wypalania daje większe możliwości zdobienia. Jest więc dobrym materiałem na naczynia porcelanowe o różnych wzorach i kolorach.

Jak widać, zalety porcelany są nieocenione. Nic więc dziwnego, że za dobrą porcelanę trzeba zapłacić też więcej. Jest ona jednak inwestycją na lata. Porcelanowe talerze sprawdzą się w każdym wnętrzu, a porcelanowa zastawa stołowa okaże się także eleganckim prezentem dla bliskiej osoby.

Porcelana kostna – dama wśród porcelany

Porcelana kostna nazywana jest „białym złotem” i wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Wytwarzana od XVIII wieku nazwę zawdzięcza temu, że do jej produkcji wykorzystuje się popiół kostny (z angielskiego „bone”, a „chine” to popularne określenie porcelany na Wyspach). Dzięki temu składnikowi charakteryzuje się wyjątkową trwałością, lekkością i śnieżnobiałym kolorem. Pod tymi względami przewyższa tradycyjną porcelanę, dlatego uchodzi za jej najszlachetniejszą odmianę. Odznacza się też gładką i nieskazitelną powierzchnią, co nadaje jej dodatkowego sznytu. Mimo swojej pozornej kruchości porcelana kostna jest w stanie posłużyć przez długie lata. Do dziś jest produkowana w angielskich manufakturach, a tradycja jej wytwarzania jest również obecna w Rosji.

Fajans – alternatywa dla porcelany

Chociaż fajans może przypominać porcelanę, to tak naprawdę jest przy niej „kopciuszkiem”. Wytwarzany z takich samych składników, m.in. glinki kaolinowej, ale zanieczyszczonej, sprawia, że jakością znacznie odbiega od porcelany. Jest grubszy, pozbawiony subtelności, a na dodatek przesiąka wodą, dlatego, aby temu zapobiec, musi być pokrywany specjalnym szkliwem,. Dodatkowa powłoka pomaga też uzyskać porcelanowy odcień. Wyroby fajansowe nie zdają też testu ze światłem, ponieważ po prostu go nie przepuszczają. To główny wyznacznik, który pomaga odróżnić je od naczyń wykonanych z porcelany.

Kamionka – swojska i stylowa

Kamionka powstaje z gliny, szamotu oraz piasku kwarcowego. Taka kompozycja nadaje im szczególną trwałość, a także odporność na działanie kwasów i wody, dlatego naczynia wykonane z kamionki świetnie nadają się do przechowywania żywności, m.in. przygotowania kiszonek. Ceramika kamionkowa znana jest też ze swojego wyjątkowego połysku, który osiąga się poprzez pokrywanie powierzchni minerałami. Co ciekawe, materiał ten jest tak trwały, że wykorzystuje się go w produkcji płytek podłogowych czy nawet rur kanalizacyjnych. Rustykalny charakter naczyń kamionkowych ociepla wnętrze i nadaje mu swojskości. Próbując odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest lepsze – kamionka czy porcelana, należy podkreślić, że przeznaczenie obu rodzajów ceramiki jest nieco inne. Pierwsza sprawdza się jako naczynie użytkowe, głównie w spiżarni lub do dekoracji. Właściwości porcelany natomiast sprawiają, że jest świetnym tworzywem na elegancką zastawę stołową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.