angielska porcelana

Angielska porcelana, choć różni się gatunkowo od tej produkowanej w Chinach, to uchodzi mimo wszystko za namiastkę luksusu, przywołując na myśl angielski dwór i tradycję popołudniowego picia herbaty w eleganckich filiżankach. Pełne uroku motywy kwiatowe i eleganckie kształty sprawiają, że zastawa angielska wciąż jest dla wielu wymarzonym wyposażeniem domu.

Historia angielskiej porcelany

Od czasów kolonialnych, kiedy to do Europy zaczęły docierać pierwsze dostawy porcelany z Chin, wiele krajów zaczęło poszukiwać swojej receptury stworzenia europejskiej ceramiki. W tym celu początkowo mieszano sproszkowane szkło z gliną. Pierwsze zadowalające efekty osiągnięto dopiero w XVIII wieku we Florencji. Produkcja porcelany na większą skalę rusza ok. 1743 roku niemal równocześnie we Francji oraz w angielskiej manufakturze w Chelsea.

Początkowo porcelana Bone China była najbardziej pożądana na dworach królewskich i arystokratycznych, co sprawiło, że stała się ona towarem niemal luksusowym. Do dzisiaj wiele osób marzy, aby ekskluzywna porcelana angielska pojawiła się w jego domu. Wśród najbardziej rozpoznawalnych fabryk porcelany można wymienić w Wielkiej Brytanii wytwórnię Churchill, Royal Albert czy te znajdujące się w regionie Staffordshire – to właśnie w tych okolicach powstała porcelana kostna.

Czym charakteryzuje się porcelana z Anglii?

Angielska porcelana wyróżnia się tym, że oprócz sproszkowanego szkła do jej produkcji wykorzystuje się popiół ze zwęglonych kości. W ten sposób mamy do czynienia z charakterystyczną brytyjską porcelaną zwaną bone chinabone w języku angielskim oznacza kość, a chine to powszechne w Anglii określenie porcelany.

Jest ona jednak mniej twarda od tej, która powstaje w Chinach. Poza tym wypala się ją w niższej temperaturze (1200 stopni Celsjusza zamiast 1450). Charakterystyczną oznaką Bone China są sygnatury porcelany angielskiej umieszczane na spodzie naczynia, które wskazują na wiek, pochodzenie, a nawet autora porcelany. Pomysł ten został również zaczerpnięty z Państwa Środka, gdzie wyroby porcelanowe były odpowiednio znakowane godłem cesarza na prośbę… samego cesarza, który chciał w ten sposób rozsławić swoje produkty w świecie.

Elegancja i delikatność to coś, co wyróżnia zastawę stołową angielską. Filiżanki angielskie mają zwykle subtelne uchwyty ze zdobieniami oraz cienkie brzegi i ranty. Porcelana tego typu ma też często dość misterne zdobienia składające się z kwiatowego wzoru i zdobień. Wszystko to sprawia jednak, że elementy zastawy wydają się lekkie. Warto podkreślić, że nie są jednak kruche, bo porcelana pozostaje odporna na zarysowania, ściskanie, zgniatanie czy działanie wysokiej temperatury.

Modne kolory angielskiej porcelany

Angielska porcelana jest również znana ze swojej bogatej kolorystyki. Początkowo była malowana ręcznie. Dopiero za sprawą druku transferowego, czyli grawerowanej blachy miedzianej, zaczęto szybciej nanosić na porcelanę bardziej skomplikowane wzory, przez co stała się ona bardziej dostępna dla nabywców, a przez to też tańsza. Taką metodę na szeroką skalę zaczęto wykorzystywać w fabryce porcelany Worcester, gdzie dominowały niebieskie i czarne nadruki. Co warto jeszcze wiedzieć o kolorach porcelany angielskiej?

  • niebieska porcelana w stylu angielskim – do osiągnięcia takiego efektu kolorystycznego wykorzystywano pigment z kobaltu, który przez wieki był używany do zdobienia ceramiki. Jego atutem było to, że dobrze się wizualnie komponował z porcelaną, a poza tym zachowywał swój kolor podczas wypalania nawet w bardzo wysokich temperaturach.
  • czerwona porcelana angielska – jest bardziej wartościowa od tej niebieskiej, ponieważ używanie takiego koloru farby nie należało do łatwych ze względu na to, że operowanie tlenkiem miedzi jako barwnikiem okazywało się trudniejsze.
  • zielona porcelana w angielskim stylu – dużą popularnością cieszy się kolor zielony, a w szczególności odcień seledynowy uchodzący przez znawców za najszlachetniejszy wariant kolorystyczny. Powstaje on poprzez dodanie do masy porcelanowej związków chromu. Przed naszą erą Chińczycy wykorzystywali do tego celu tlenek żelaza.
  • porcelana angielska różowa – swego czasu stała prawdziwą rewolucją w świecie porcelany. Taki efekt kolorystyczny udało się osiągnąć poprzez dodanie złota do czerwonego barwnika.

Ekskluzywna porcelana angielska od Homeandpassion

W ofercie Home and Passion nie brakuje wysokiej jakości produktów zaprojektowanych przez renomowane światowe marki. Styl angielski jest jednak dość zróżnicowany pod względem wzorów i kolorystki, co zapewnia, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. To, co łączy ekskluzywną porcelanę angielską, to elegancja, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Oto najciekawsze kolekcje w ofercie, którym warto się przyjrzeć.

Zastawa angielska od marki Duo

Marka Duo znana jest ze swoich romantycznych wzorów i mlecznego koloru porcelany. Oldschoolowy kształt oraz kwiatowy motyw przypomina zastawę z angielskich dworów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się kubki oraz filiżanki w stylu vintage. Choć w asortymencie Home and Passion można również znaleźć ciekawe propozycje kubków z zaparzaczem.

Porcelana w angielskim stylu Green Gate

Choć marka Green Gate powstała w Danii, to inspiruje się m.in. stylem angielskim. Można tam odnaleźć m.in. talerze czy kubki w drobny kwiatowy wzór, dzięki którym poczujesz się jak na brytyjskim dworze. Poza tym w kolekcji wiosenno-letniej dominują pastelowe kolory czy bardziej złożone motywy kwiatowe będące połączeniem bieli, błękitu, czerni, a nawet czerwieni. Całość natomiast ze sobą współgra. Green Gate to świetne połączenie XIX-wiecznego klimatu ze szczyptą nowoczesności.

Porcelana “made in England” od Nigelli Lawson

Produkty zaprojektowane przez angielską mistrzynię kuchni Nigellą Lawson są dobrym połączeniem tego, czym jest stara porcelana angielska, z tym, co kryje się za nowoczesnym designem. W efekcie zamiast kwiatów dominuje elegancka krata, która również może stać się klasykiem. Okazuje się ona bowiem tak samo sielska jak kompozycja kwiatowa. Jak mówi sama szefowa kuchni elementy zastawy nawet, gdy nie są używane, stają piękną ozdobą wnętrza i wprawiają w lepszy nastrój.

Kolekcje angielskiej porcelany Katie Alice

Katie Alice to urodzona w Wielkiej Brytanii projektantka, która w swoich projektach przemyca brytyjski sznyt. Angielska porcelana w kwiaty jej autorstwa odznacza się żywymi akcentami folkowymi nawiązującymi m.in. do sielankowego życia na wsi i tamtejszych ogrodów, tak jest w przypadku kolekcji Festival Folk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.